SELLGAMES2017.EU

SCHEDULE


EVENT/SPORT

Venue/adDress

19.05.2017.

20.05.2017.

21.05.2017.

OPENING CEREMONY

Cultural centre ZIEMELBLAZMA (Ziemelblazmas iela 36)

20:00

-

-

BASKETBALL
(men)

19.05. - Elektrum Olympic Sport Centre
(Grostonas iela 6 b), Riga 49 secondary school (K.Valdemara iela 65) and Riga culture secondary school (Ganibu dambis 7)

20.05. Elektrum Olympic Sport Centre
(Grostonas iela 6 b) and Riga Hanzas Secondary School (Grostonas iela 5)

21.05. Elektrum Olympic Sport Centre
(Grostonas iela 6 b)

9:00 - 18:30

09:00 - 20:30

9:30 - game for 3rd place
13:20 - game for 1st place

(women)
19.05. - Elektrum Olympic Sport Centre
(Grostonas iela 6 b) and Riga Hanzas Secondary School (Grostonas iela 5)
 
20.05. - Riga Hanzas Secondary School
(Grostonas iela 5)
 
21.05. Game for the 1st place in Elektrum Olympic Sport Centre (Grostonas iela 6 b) and game for the 3rd place in Riga 49 secondary school (K.Valdemara iela 65)

9:00 - 18:30

10:00 - 20:00

11:00 - game for 3rd place
11:30 - game for 1st place

RUGBY 7
(men/women)

RTK Sport field
(Braslas iela 16)

-

11:00 - 16:00

-

FLOORBALL
(men)

Elektrum Olympic Sport Centre
(Grostonas iela 6 b)

11:00 - 19:00

10:00 - 19:00

09:30 - 12:30

FOOTBALL (7:7)
(men / women)

RTU artificial grass football field
(Daugavgrivas iela 56a)

10:00 - 18:00

10:00 - 18:00

11:00 - 14:00

VOLLEYBALL
(men)

19.05. - Latvian Academy of Sport Education (LASE)  (Brivibas gatve 333) and Riga Forest School (Brivibas gatve 384a)


20. - 21.05. Riga 15 secondary school (Visvalza iela 9)

08:30 - 19:00

10:00 - 18:00

10:00 - 15:00

VOLLEYBALL
(women)
19. - 20.05. - Latvenergo hall
(Mednieku iela 4)
19 - 21.05. Arkadijas sport hall
(Uzvaras bulvaris 18)
     

BEACH VOLLEYBALL
(men / women)

Hanzas iela 14A

10:00 - 18:00

10:00 - 18:00

10:00 - 15:00

ATHLETICS
(men/women)

Ogre, Stadium Ogre
(Ogre, Skolas iela 21)

10:00 - 16:00

10:00 - 16:00

-

SWIMMING
(men/women)

RTU Kipsala Swimming Pool
(Kipsalas iela 5)

13:15 - 15:30

12:30 - 14:45

-

POWERLIFTING
(men/women)

Riga Stradins University
(F.Brivzemnieka iela 24)

-

10:00 - 18:00
(Weigh - in
08:00 - 09:30)

-

TABLE TENNIS
(men/women)

O.Kalpaks Riga Folk Art Primary School
(Skrindu iela 1)

-

10:00 - 18:00

10:00 - 15:00

JUDO
(men/women)

“Vsevoloda Zelonija Sport School ”,
(E.Birznieka Upisa iela 21A)

16:00-16:30 unofficial weigh-in
16:30-17:00 official weigh-in

10:00 Preliminaries
16:00 Final Block

-

WRESTLING
(men: Greco - Roman and Freestyle / women: Freestyle )

Latvian Academy of Sport Education (LASE) (Brivibas gatve 333)

17:00 - 18:00 official weigh-in

10:00 - 19:00

-

ORIENTEERING
(men/women)

Middle distance - Balozu Seconary school (Balozi, Skolas iela 6)
Sprint - BJC “Laimite”
(Sarkandaugavas iela 24)

Middle distance
10:00 - 15:00

Sprint
10:00 - 16:00

-

BADMINTON
(men/women)

Riga Jugla Primary school - sport hall
(Skrudalienas iela 1)

10:00 - 18:00

10:00 - 18:00

-

WEIGHTLIFTING
(men/women)

Dobele, Sport Center
(Dobele, Tervetes iela 10)

-

11:00 - 18:00

(09:00 - 10:00 official weigh-in)

-

CLOSING CEREMONY

Elektrum Olympic Sport Centre
(Grostonas iela 6 b)

-

-

15:00


  * - Time schedule can be changed due to number of participants and teams.

 

SELL Students games 2017 party

Patronage organizations

Partners

Supporters

Follow us